تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
خرید از چین
اینترفایل|فروشگاه فایل
انجام پروژه متلب
لوازم یدکی ال ۹۰
مرکز الکترونیک طهران
فروشگاه محصولات بهداشتی
Barabas Ropa de hombre
دامنه های آزاد شده
خرید سیسیکم
خرید و فروش دامنه
ساندویچ پانل
خرید روغن خراطین
خرید iptv
ای توپی پوزیشنر
خرید سیسیکم
روغن خراطین
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
اطلاع نیوز

 

یک پارتیشن از دیسک را قبل از استفاده، باید یک بار فرمت و نصب کرد؛ به طور کلی ما به دلیل تغییر نوع سیستم یا برطرف کردن خطا ها و از پاک کردن داده ها، یک پارتیشن را فرمت می کنیم. در ادامه قصد داریم نحوه فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید در لینوکس را به شما بگوییم.

فرمت و ایجاد پارتیشن جدید در این مقاله با بهره گیری از سیستم فایل ext4 ، FAT32 یا NTFS انجام خواهد شد.

فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید

برای فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید، باید پارتیشنی که قصد فرمت آن را دارید را مشخص کنید؛ برای انجام این کار، باید دستور lsblk را اجرا کنید. بعد از اجرای این دستور، تمام پارتیشن های موجود در سیستم عامل مقابل شما نمایان خواهد شد.

در واقع این پارتیشن ها به صورت لیست مقابل شما نمایان می شوند که در ادامه جزئیات آن را می گوییم:

منظور از NAME، نام دستگاه شما است؛ بعد از نام دستگاه، به MAJ: MIN می رسیم که نشان دهنده اصلی یا فیک بودن شماره دستگاه شما خواهد بود.

 RM نیز قابل جا به جایی بودن دستگاه را مشخص می کند که اگر با عدد 1 همراه باشد، یعنی دستگاه قابل جا به جایی است و اگر با عدد 0 همراه باشد، قابل جا به جایی نخواهد بود.

عبارت SIZE مربوط به سایز یا همان اندازه پارتیشن خواهد بود؛ عبارت دو حرفی RO نیز نشان دهنده دسترسی های Read/Write مرتبط با پارتیشن است. کلمه TYPE نیز نوع دستگاه شما را مشخص می کند و MOUNTPOINT دایرکتوری نصب را نشان می دهد.

در کل، 3 راه مقابل شما برای فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید بعد از اجرای دستور mkfs در لینوکس وجود دارد که به نوع سیستم عامل شما نیز بستگی خواهد داشت؛ این 3 راه، استفاده از سیستم فایل های ext4 ، FAT32 یا NTFS هستند که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

دستوری که برای فرمت کردن پارتیشن جدید در لینوکس نیاز داریم، به شکل mkfs [options] [-t type fs-options] device [size] است؛ البته این دستور ثابت باقی نمی ماند و با توجه به نیاز هایی که دارید، باید آن را تغییر دهید.

فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید درسرورهای لینوکس با ext4

برای فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید در لینوکس با سیستم فایل ext4 می بایست دستور sudo mkfs -t ext4 /dev/sdb1 را در ترمینال سرور اجرا کنید.

در مرحله بعد هم برای دیدن پارتیشن دیسک و تایید کردن تغییراتی که انجام دادید، باید دستور lsblk –f را در ترمینال سرور به اجرا در آورید.

فرمت کردن و ایجاد پارتیشن با سیستم فایل FAT32 و NTFS

برای فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید در لینوکس با سیستم فایل FAT32، باید دستور sudo mkfs -t vfat /dev/sdb1 را اجرا کنید.

برای انجام این کار در سیستم فایل NTFS هم باید دستور sudo mkfs -t ntfs /dev/sdb1 را در ترمینال سرور به اجرا در آورید.

نصب پارتیشن دیسک در لینوکس

باید قبل استفاده از دیسک، یک MountPoint یا همان محل نصب را قبل از سوار کردن پارتیشن، ایجاد کنید؛ همانطور که در بالا گفته شد، MountPoint به معنای دایرکتوری نصب است و ارتباط نزدیکی به داده ها و اطلاعات ذخیره شده در دیسک دارد و باعث دسترسی به آن ها می شود.

برای ایجاد MOUNTPOINT باید دستور sudo mkdir -p [mountpoint] را اجرا کنید؛ سپس برای نصب کردن پارتیشن خود در محل نصب، باید دستور sudo mount -t auto /dev/sdb1 [mountpoint] را اجرا کنید.

اکنون کار شما به پایان رسیده است و به راحتی فرمت کردن و ایجاد پارتیشن جدید در لینوکس را یاد گرفتید.برچسب ها : ,
نوشته شده در  سه شنبه 18 آبان 1400  توسط اطلاع نیوز 


Blogtez